رویداد فناورانه راه هوشمند، با هدف شناسایی، بهره برداری و تجاری سازی طرح های فناورانه حوزه راه هوشمند توسط سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور و همکاری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و دانشگاه صنعتی امیرکبیر، و جمعی از سازمان‌ها و نهادهای مرتبط از شهریورماه ۱۴۰۲ آغاز به کار کرد. در این رویداد بیش از ۱۰۰ طرح فناورانه به دبیرخانه رویداد ارسال شد که در نهایت پس از چندین مرحله داوری و ارزیابی ۵ تیم برتر رویداد، معرفی و مورد تقدیر قرار گرفتند.

رویداد نهایی راه هوشمند از ۲۷ الی ۲۹ آذرماه، در شبستان مصلای امام خمینی و همزمان با برپایی هفتمین نمایشگاه بین المللی حمل و نقل، لجستیک و صنایع وابسته، برگزار شد. در این رویداد، که با حضور جمعی از مسئولان و دست اندرکاران دولتی، سرمایه گذاران، بهره برداران و علاقه‌مندان حوزه رویداد برگزار شد، فناوران به ارائه طرح ها و محصولات خود پرداختند.

انتخاب سامانه تشخیص حوادث سفیر به عنوان طرح برگزیده

سامانه تشخیص حوادث سفیر به عنوان یکی از 5 طرح برگزیده این رویداد توسط داوران انتخاب گردید. این سامانه با استفاده از هوش مصنوعی و تحلیل ویدئو رخدادهای مختلفی را به صورت برخط تشخیص میدهد و به اپراتورها اعلام مینماید. رخدادهایی از قبیل شمارش اشیا به تفکیک کلاس اشیا، تشخیص توقف و سرعت کند خودروها، پرسه زدن انسان درون جاده، تشخیص حرکت خلاف جهت جاده، تشخیص افتادن اشیا بر سطح جاده و وجود شعله یا دود درون تصویر. با اعلام این رخدادها به اپراتورها و واکنش زودهنگام اپراتورها از بسیاری از حوادث جاده ای میتوان جلوگیری کرد. لازم به ذکر است که این سامانه به صورت عملیاتی مورد بهره برداری قرار گرفته است و هم اکنون تونل های آزادراه تهران شمال مجهز به این سامانه می باشند.

برای مشاهده منبع خبر به این لینک مراجعه نمایید.