حمل و نقل هوشمند

راهکارهای تحلیل ویدئو در حمل و نقل هوشمند

در دنیای امروزی با افزایش جمعیت و تراکم ترافیک، سیستم‌های مدیریت هوشمند حمل و نقل یا ITS به عنوان راه‌حل‌های اساسی در بهبود مدیریت حمل‌ونقل راه‌های شهری و برون شهری شناخته می‌شوند. تحلیل ویدئو و هوش مصنوعی به‌عنوان ابزاری حیاتی در این حوزه وارد عرصه شده است. این تکنولوژی امکان شناسایی و پیش‌بینی رفتارها و وقایع مختلف در محیط حمل و نقل را با دقت و سرعت بالا فراهم می‌کند. با استفاده از الگوریتم‌های هوش مصنوعی، مدیریت ترافیک، ایمنی راه‌ها، اطلاع‌رسانی به رانندگان و کاهش زمان سفر بهبود می‌یابد. میتوان گفت که پیاده سازی سیستم های حمل و نقل هوشمند مدرن (ITS) بدون تحلیل ویدئو غیرممکن است. نظارت بر ترافیک، تشخیص خودکار حوادث (AID)، تشخیص تخلفات ترافیکی، مدیریت پارکینگ و عوارض الکترونیکی برخی از وظایفی هستند که تحلیل ویدئو در سامانه های ITS انجام میدهد.

تحلیل ویدئو سفیر با ارئه راه حل های یکپارچه ITS برای نظارت بر ترافیک و تشخیص خودکار حوادث (AID) می تواند برای تشخیص موارد زیر مورد استفاده قرار بگیرد.

شمارش اشیا

سامانه تشخیص حوادث سفیر قابلیت تشخیص و تعقیب اشیا در 5 کلاس خودرو سبک و سنگین، اتوبوس، موتورسیکلت و انسان را دارد. و بر این اساس میتواند شمارش اشیا را به صورت تفکیکی انجام دهد و گزارش‌های آماری میزان عبور و مرور را در اختیار کابر قرار دهد.

همچنین این رخداد میتواند به عنوان جایگزین سیستم های شمارنده مبتنی بر لوپ های مغناطیسی مورد استفاده قرار گیرد که در مقایسه با آنها دقت بالاتر و کلاس بندی های بیشتری را داراست و طول عمر بیشتری دارد.

پخش ویدیو

منطقه حافظت شده

این رخداد برای تشخیص ورود غیر مجاز به محدوده های تعیین شده میباشد. از این رخداد برای تشخیص حرکت خودروها در لاین اضطرار، ورود غیر مجاز موتورسیکلت در جاده ها و تونل ها، حرکت خودروهای سنگین در لاین غیر مجاز، پرسه زدن انسان در جاده ها و موارد دیگر میتوان استفاده کرد.

پخش ویدیو

حرکت خلاف جهت

سامانه تحلیل ویدئو سفیر با تعقیب اشیا درون تصویر امکان تشخیص جهت حرکت را داراست. با کمک این رخداد امکان تعریف جهت حرکت ممنوع و تشخیص حرکت خلاف جهت خودروهای عبوری وجود دارد.

پخش ویدیو

تشخیص توقف و سرعت غیر مجاز

سامانه تحلیل ویدئو سفیر امکان سرعت سنجی اشیا درون تصویر را داراست و با استفاده از این ویژگی امکان تشخیص حرکت آرام و توقف خودرو ها را وجود دارد. که در زمان بروز تصادف یا توقف خودرو میتواند مورد استفاده قرار بگیرد.

پخش ویدیو

سطح ترافیک

تحلیل ویدئو سفیر به دلیل استفاده از بروزترین تکنیک‌های یادگیری عمیق امکان تشخیص تفکیکی خودروها در حالت ترافیک سنگین را هم داراست. این موضوع امکان تشخیص سطح ترافیک در 4 سطح سنگین، نیمه سنگین، سبک و روان را میدهد. که میتواند برای تشخیص سطح ترافیک در جاده ها و معابر شهری مورد استفاده قرار گیرد.

پخش ویدیو

داده‌های ترافیکی

این نرم افزار امکان استخراج داده های ترافیکی مثل سرعت متوسط و تعداد خودرو متوسط را داراست. که بر این اساس امکان انجام گزارش گیری های متنوع در بازه های زمانی مختلف وجود دارد.

پخش ویدیو

افتادن اشیا

یکی دیگر از رخدادهای کلیدی برای تشخیص و جلوگیری از حوادث جاده‌ای، تشخیص افتادن اشیا و به طور کلی تغییر در جاده ها میباشد. فرض کنید افتادن بار از یک کامیون، ریزش کوه در جاده و یا ریزش سقف یک تونل، جاری شدن سیل در جاده و موارد این چنینی چقدر میتواند خطر آفرین باشد و تشخیص به موقع این رخدادها میزان خسارات را به اندازه چشمگیری کاهش میدهد. سامانه تحلیل ویدئو سفیر این رخداد را به صورت برخط، و آلارم کاذب بسیار پایین تشخیص داده و امکان تعریف اندازه اشیا بر اساس متر مربع نیز وجود دارد.

پخش ویدیو

شعله و دود

سامانه تحلیل ویدئو سفیر امکان تشخیص شعله و دود درون تصویر را به صورت تفکیکی و با دقت بالا داراست. این ویژگی میتواند برای تشخیص زودهنگام حریق و جلوگیری از گسترش و دامنه خسارات آن مورد استفاده قرار گیرد.

پخش ویدیو

پلاک خوان

یکی دیگر از رخدادها که قابلیت استفاده در کاربردهای متنوع مثل کنترل ورود و خروج، ثبت تخلف و مدیریت پارکینگ را داراست رخداد پلاک خوانی میباشد. برای استفاده بهتر از این رخداد سامانه های تخصصی توسعه داده شده است که میتواند برای مدیریت پارکینگ و ثبت تخلف سرعت مورد استفاده قرار گیرند.

پخش ویدیو